NOVOU PODOBU MÉHO BLOGU NAJDETE ZDE: https://test334455.webnode.cz/blog/

 

 

 

 

Co je vlastně tvoje cesta?

Je neděle, venku z okna krásně, pocitově ale nula. Beztak. Haha nemám na mysli bod nálady, i když přála bych si znát vaše pocity, ať už jste na karanténě, chodíte občas ven nebo jste stále zaměstnaní.

 

Já se postupně zabydluji ve stylu práce na dálku a posouváme hranice interakce mezi mými klienty a mnou.

Virtuálních trenérů a cvičebních videí jako by házeli. Všude kam se dá dohlédnout.

Co tedy dnes člověk může, je naladit některý z kanálů a jedeš.

 

Co mi však chybí u těch všech možností, jsou širší souvislosti.

 

Nevím, jestli chápete. Když jdu např. ke kadeřnici, mám skvělý pocit, když vidím, že myslí. Zajímá se, zda vlasy stahuju dozadu, jaké mám koníčky, zda si vlasy umím upravit a najdu u ní celkový servis.

A to samé bych čekala u trenéra, tím spíš, že bych je pasovala téměř na terapeuty a lidi zodpovědné za vaše zdraví. Tedy jak které. Vážně totiž mohou vaše zdraví poškodit nebo vám mohou pomoci.

Proto by si zasloužila tato branže pouze lidi vystudované. Ale o tom psát nyní nechci.

 

Širší souvislosti mám zda na mysli takto…

 

Když člověk neví, co mu je a kde se tzv.nachází, tak jak může vědět, co si má zvolit?

Dobře, všichni, co ke mně kdy přišli na konzultace, tréninky, masáže nebo pro výživu, věděli, co chtějí. Povídáte si s nimi nejprve hodinu a tím se ukazují další důvody, proč se sebou chtějí něco dělat.

A máte před sebou materiál, který chce změnu a řekne vám výsledný produkt.

Techniky, kterými lze co zvládnout, jsou mraky. Je moře postupů, metod.

 

Co vás ale dělá odborníky, je odhalit i to, co vám žádný klient říci ani nedokáže nebo nechce.

Teď nemám na mysli krevní tlak, jeho zdravotní stav a prodělané operace či jaké léky bere. To znát musím.

Ale např. postižení jeho pohybového aparátu, které on identifikuje leda tak nějakou bolestí a vy máte poznat, o co jde. A to většinou něco bolí a zdroj pravého problému a v místě úplně jiném.

 

Na začátku je tedy přesně ten výchozí stav těla, duše, zdraví a nátury, který vy musíte nějak uchopit a kombinací všech možností, které ale pasují přesně na osobu před vámi, ho vést za jeho cílem.

A to jsou přesně ty souvislosti. PROČ, KOMU, CO, JAK… A následně na sebe navazujícími postupy pokračovat dál, až z člověka, který se pomalu bojí na zemi otočit, je cvičenec s pohyby atleta. A za to stojí za tím vším stát a být toho svědkem a spolustrůjcem.

 

Co mě ale i velmi naplňuje, je práce s klienty po stránce psychiky. Velmi dobré uplatnění pak klient nachází hlavně po pracovní stránce a po stránce mezilidských vztahů a své energie, kterou vydává.

 

 

Takže, přesto, že se nacházíme nyní v nelehké situaci pro osobní služby, poznáváme čím dál víc, že dnešní technika nám dopřává komfort, jako kdybychom tu byli hezky vedle sebe :)

 

Přeji vám chvíle pohody, poznávání sebe samých a zvolenou tu správnou cestu, jak s tím naložit.

 

Pá, Jana

 

 

 

Deníček volných dní v období viru...

Také si průběžně celý rok říkáte, že by bylo super několik dnů volna, jen tak pro sebe?:)
Já si to říkám pořád:)
A vlastně, jako OSVČ si to také kdykoliv můžu zařídit, že. 
Ale prostě vám to přes rok tak nějak nedá. Je to krása chodit do práce, kdy chcete, ale musíte stále mít na paměti, že je to práce, která vás živí a s tím se pojí takový lehce vtíravý stálý pocit, zda není lepší a jistější pracovat víc a zda už vlastně tak trochu nelenošíte:) 
A to je přesně ta síla, co vám nedá se jen tak přes rok povalovat, aniž byste si dělali myšlenky, co bude, co by mohlo nastat a jak na to být stále připravený. Halt svoboda sebou nese i dávku zodpovědnosti a disciplíny.
 
Nu a co nastalo teď? Pro mě osobně vynucené prázdniny. Nějaký ten online koučink a jinak v hlavní roli absence živého kontaktu se svými klienty, příliš velký klid, nedostatek přirozeného pohybu a prostor pro všechno, co pořád tlačím před sebou.
Jsme od pátku doma, je teprve úterý večer. Relativně krátká doba a nikdo neví, jak dlouho to bude trvat.
Takže, s čím nic nenaděláme, tím nemá cenu se nechat stresovat. Půjdeme pracovat, až to budeme mít povoleno.
 
A teď, co si tedy doma všechno užiju? Co odkládám se slovy, že jsem utahaná z celého dne péčí o své klienty?:)
Předesílám,  že o sobě tvrdím, že se nikdy nenudím.:) 
 
Z čeho jsem ale lehce nervózní, je fakt, že jsem si udržování svojí figury postavila na jedné velmi sofistikovaně promyšlené filozofii... 
A tou je: Odvést myšlenky od jídla jinam, rozpohybovat vtíravé myšlenky o tom, co budu jíst a nahradit nahánění mlsné nějakou činností. JOP!
 
Tak řeknete, že doma je práce dost. Haha to je:) Ale lednice je pořád na blízku:)) A to mi vytěsnit úplně nejde:))
Venku jsem na jídlo imunní. Promyšleně tam kupuju to, co je vhodný jíst:) Ale vlastní je halt vlastní:)
Za léta určitýho zdravýho stylu jsem se naučila vnímat tělo a jak funguje při jaké stravě. A naučila jsem se stále hýbat. 
Přirozeně, ale povolání i volnočasové aktivity mám v pohybu. K tomu i výběr psa. Máloco totiž dělám v životě nepromyšleně. Jak jsem psala. Věci koukám předvídat dopředu. 
 
V práci, musím upřesnit jeden mylný názor, tam opravdu s klienty necvičím, jak si kdekdo myslí. Neberu si za tréninky peníze, abych si tam zacvičila. 
Ale ano, pes venčit potřebuje, tedy nasadím roušku mezi paneláky a mažem do přírody. Nenahradí to sice můj běžný výdej, ale je to halt teď tak.
Co tedy s tou lednicí?:)) Možná se to někomu zdá jako trapnost, řešit pořád figuru. Možná, že se vám zdají důležitější nyní věci. Ale ono to tak zdaleka není o nějakém kilu navíc. Ono to halt souvisí všechno se vším. Tělo - psychika - zdraví - viry - pohoda - emoce atd.
 
Co dělám většinu času, když jsem doma, je četba. Nečtu romány, mám svá oblíbená témata. A každý den bych vám mohla posílat kusy článků o tom, jak je tohle všechno propojený.
 
Nééé motivační citáty. Všimněte si, že žádné téměř nesdílím. Jen pochopení těch všech souvislostí vám může dát tu trvalou motivaci.
A věřte, že léta nedělám nic jiného, než že se to svým klientům snažím předávat. Každému jeho stylem. Viz. psychologie pro různé typy lidí. Zbytek je ovšem na nich, že.
 
Takže okej, co v lednici, abych ve zdraví přežila?:))
Chodím-li tam pořád koukat, co tam dávaj, je nejlepším řešením fakt nízkokalorické potraviny. Tečka. Hlavu člověk musí trochu obelstít. 
Ve všem, když chcete, aby spolupracovala. 
Totiž, zákazy fungují prostě obráceně. Od toho se říká, zákazaného chleba největší krájíc. Potlačování myšlenek nebo odříkávání, že vám o něco nejde, funguje nemlich stejně.
 
Takže sice budete chodit do tý lednice furt, když máte lehká jídla, ale to byste tam chodili i tak, ruku na srdce. Bo... Po řádně velkým jídle můžete mít krásný pocit nacpanýho pupku a ten prostě za chvíli odezní. A co přijde pak?
Nebo vylítne krevní cukr, takže je chuť na dortík. To vše se dá ovlivnit složením jídel. Děti po cukrech také nevydrží v klidu. Ven teď nemůžou:/ 
 
Já velká jídla přes den prostě už nejím. Byla bych unavená, oteklá, jako pytel by mi bylo. Jím malá a zato pořád. 
Navíc nevhodně složená strava prostě imunitu narušuje. Nechci být nemocná ani teď a ani za 'neválečných' opatření. Takže teď zeleninka na všechny způsoby, ovocíčko kyselé, bílkovinky nízkotučné, komplexní sacharidy zdravé. A hoodně tekutin neslazených.
Možná si teď dá více lidí tyto souvislosti dohromady. Možná.
 
Takže co s volným časem?:) 
- Dočtu svoje 4 rozečtené knížky.
- Posunu nové WWW, na kterých si dělám. Hohó
- Vytáhla jsem staré tréninkové plány na doma z oblasti rozsahu pohybu, plyometrie HAH:)
- Posunu svoje zapomenuté know-how o thajských masážích a spoušťových bodech.
- Počtu opět víc o případech z terapií, kterak pracovat s mozkem svým i ostatních a jak v nich stále nacházet inspiraci a jejich potenciál. Mmm..
 
Jo a průběžně pomuchlám naši fenku Carli a synáčka. Což dělám stejně průběžně po celý rok. 
Bo mi moji blízcí nesou klid do duše a já za to nahoru projevuju neustále neskonalý vděk. A ti nahoře vědí, že nejen teď v těchto časech.
Zdraví a štěstí s Vámi. Jana
 
 

Ahoj ahoj ahoj... Tak a je tu pokračování vašich dotazů...

Kdo už se začal cíleně hýbat, tomu gratuluji. Kdo ne, držím palce a jdeme na další vaše dotazy.
1. Mám-li navštěvovat hromadná cvičení, pokud mám své specifické potíže. Pokud jde o organizovanou skupinu lidí na cvičení zaměřené na můj neduh, tak proč samozřejmě ne? Takové cvičení mi může jistě pomoci. V opačném případě, chodím-li na kondiční cvičení s určitým svým neduhem a nevím, co cvičit a co ne, bohužel za vás nikdo neručí, jen vy sami. A kondiční cvičení je na kondici, z čehož to vyplývá a trenér o vašich problémech často ani neví. Nekteré jsou viditelné, tak vám vybere lehčí formu cviku, pokud se dívá a chce být skutečně prospěšný.
 
2. Stačí mi pouze protahování, abych neměla zkrácené některé partie? Víte, říkám to pořád dokola. Tělo má své mechanismy. Ve škole se je běžně neučíme a bohužel smůla těch, kdo si za informacemi nejdou. A BOHUŽEL MUSÍM ŘÍCT, ŽE TYTO INFORMACE NEDOSTANETE ANI U LÉKAŘE. Tam se mnohé hází na obezitu. Obezita znamená bohužel nejen velkou přítěž pro organismus z hlediska interních funkcí, ale pochopitelně i na pohybový aparát. Ale není jen to, co tělu může činit velké potíže. Byť s velkou vahou, zhorší se špatný vliv na aparát o to rychleji a dříve se patrně problémy dostaví. 
Jak ale sami vidíte, i u člověka bez obezity se vyskytují průběžně potíže s přetíženými články těla. A ty se vykazují jakoby stálou nadměrnou křečí a zatuhlostí nebo jednorázovými ústřely. Oboje vzniká přetížením a nevhodným přetěžováním, což bychom měli protahovat, ale pozor, též absencí posílení fixačních svalů, které toto přetěžování budou minimalizovat. Čili budou pak svaly ochablé a přetížené společnými silami ve větší rovnováze. A o to nám jde. Nemáte-li svaly okolo při síle, natahujte, ale problém jako celek stejně nepořešíte.
Do 48 hodin se protažené články vracejí do původního stavu. Pokud je nefixují zpevněné svaly okolní.
 
3. Tím jsem vlastně zodpověděla i na dotaz, pokud spálím nadměrné množství tuku, zda se tím vyřeší problém bolesti nosných kloubů.
Uleví se jim. Uleví se samozřejmě celému tělu. Ale podstata zůstává stejná. Cvičit, vědět jak a praktikovat to konkrétně na svoje tělo. Aby bylo v rovnováze. Příklad...Člověk se sedavým zaměstnáním si sedí hezky na hýždích. XXX HODIN. Hýždě mají i tak sklony k ochabování a tak si hezky posedíme a ani nám nepřijde, že si zárověň přetěžujeme svaly s tendencí ke zkracování. Okolo kyčlí, vnitřních stehna, bedra atd. No a a náš člověk si pak jde sednout na kolo a jde si jezdit. Nevybere si cvičení na vyrovnání dysbalancí. Jde to ještě posunout o kousek dál. 
Výměny kyčlí ahoj ahoj.

 

ABSOLUTNÍ NOVINKY NOVINEK

Minule jsem slíbila dojet témata, která vás zajímají. Na to samozřejmě nezapomínám. Ale novinky mají prostě přednost:)
 
Pracuji již mraky let s lidmi, co se rozhodli postavit figuře a zrcadlu čelem a spolu na vašich zadáních pracujeme. Jedná se o skupinu v mém případě klientů, kteří mají rádi individuální přístup člověka se zkušenostmi a svěří se mi do mých pečovatelských rukou:).
Je však plno těch, kteří stále kuráž nenašli nebo mají rádi prostě své tempo a změny postavy řeší bez pohybu navíc.
Co je však evidentní, že tito lidé mnohdy naletí na 'poradce' řetězců s doplňky nebo těm, kteří se rozhodli si ze zdraví ostatních najednou učinit bussines.
Ani se nedivím. Dnes poznat kvalitní zdroj, je těžké. Jako u všeho.
Zkrátka. rozhodla jsem se k několika novým stylům mé práce. A teď už to vezmu rychleji.
- KURZY ZDRAVÉ REDUKCE VÁHY A POSTUPNÉ OSVOJOVÁNÍ NOVÝCH NÁVYKŮ....Kurz je buď online nebo kombinovaný s konzultacemi. Jedná se o individuální formu a tempo a ve finále i délku si určíte sami. Vždy se jedná o předem stanovený čas a postup. Čili výsledky za měsíc, dva nebo i v delším horizontu.
- SKUPINA .....Po určitém zvažování jsem zařadila i styl ve skupině, kde se pracuje na velmi podobných záležitostech všech členů a skupinová energie vás skutečně může přimět posouvat se pomocí zkušeností ostatních. Pokud byste zvažovali, naciťte si to v klidu a napište. Pokud se vás sejde více na malou skupinku, jdeme do toho...
- VÍKENDY...Tak to je jasné, půjde o aktivní víkendy plné informací od zdroje, ohledně pohybu a stravy, osobního rozvoje a energie. Z čehož ale nemusí mít nikdo strach, že bysme někoho uštvali. Každému dáme možnost si zacvičit i zapohodovat a třeba jen čerpat informace spolu s mírným pohybem. Tyto víkendy chci pojmout jako VŠESTRANNÝ PŘÍSTUP k tělu z pohledu trenéra, výživového poradce, bývalého maséra pro zdravotnictví a člověka s mnoholetou zkušeností s lidským aparátem. Navzájem si také můžete být inspirací a poznat další nové lidi, zajímající se o své zdraví.
Plánuji duben a květen, proto budete-li mít o akcičku zájem, dáme to hned dohromady.
 
V této chvíli je to tedy ve zkratce vše, čekají mě za chvíli holčičky zase na trénincích a já brzy zase napíšu novinky z toho našeho světa:)
 
 
Přeji vám krásnou Popeleční středu, která získala název od symbolu pomíjivosti. Nečekejte tedy na správný nebo lepší čas. Čas nečeká...
Pá Janina:)
 
 
 
 
 

TLAČÍTE PŘED SEBOU JEŠTĚ VÁNOČNÍ VEČÍRKY? 

MY UŽ JDEME DO FORMY... To napovídají současná zaplněná fitka a cvičírny. Kdo to zanedbával přes Vánoce, vrací se opět pro svou předešlou figuru a mnozí ti, kteří nezačali doposud, zvažují myšlenku, pustit se do toho třeba právě nyní.

 

Informace o všeobecně pozitivním vlivu cvičení už dosáhly patrně ke všem z nás. Záda bez bolesti, hezky stavěné či osvalené tělo, hezky vyhlížející celá osobnost, dostatek energie a prostě samá pozitiva. Včetně lepší nálady, lepšího zpracovávání stresu, podpora při úzkostech, depresích či jejich předcházení.

 

S tím přicházejí další dotazy, se kterými se na mě obracíte již kupu let.

Shazovat nejprve tuky a pak budovat svalovou hmotu?

Vyplatí se keto dieta?

V kterou denní dobu cvičit.

Podpoří kardio celý hubnoucí proces a do jaké míry?

Vybudují mi kruháče svalovinu?

Je bezpečné cvičit hromadně, když má moje tělo specifické potíže oproti ostatním?

Vyřeší mi pouze protahování moje bolesti některých částí těla?

Stačí spálení tuku pro to, aby mě nebolely např.nosné klouby?

Je pouze kardio dostačující pro tělo bez potíží a bez tuku?

Je potřeba odborník k mému cvičení, když vše je na internetu?

Potřebuji trenéra, když nemám soutěžní ambice?...

 

 

1. MÁM SHAZOVAT NEJPRVE TUKY NEBO DŘÍVE BUDOVAT SVALOVOU HMOTU?Předně, začátečník má tu výhodu, že tělo zvládne efektivně budovat do určité míry svalovinu a zároveň pálit tuky. Pokud tělu začnete dávat impulzy pro trénink svalů a uzpůsobíte tomu jídlo, začne se tělo tvarovat velmi rychle. Vůbec není záměrem stravu dostat na 'životní minimum', ba naopak. Diety o naprostém minimu sacharidů jsou dokonce k cvičení nevhodné.

2. Tím se dostávám k otázce keto diet. Opakuji dokola, že nechápu, jak někdo může boji o lepší postavu podřídit bolesti hlavy, náladovost, únavu, neschopnost se soustředit a to vše s jojo efektem téměř jistým. Patrně vás nakopnou první dvě kila dolů, které jsou vždy však voda. Snížením sacharidů tak tělo reaguje vždy.

3. Denní doba cvičení je otázkou sovy a ranního ptáčete, plus vašeho zaměstnání, možností. Někdo tím den začíná, jiný si chodí vypnout hlavu po náročné práci. Intenzita tréninku se volí i s přihlédnutím na váš aktuální stav. Pokud je člověk vyčerpaný, nemá cenu ho nechat orat ústy v zemi. Spíš se posiluje tělo pro zpevnění a žádné rekordy nemá cenu zkoušet lámat. Na druhou stranu, běžná únava se vhodným tréninkem dokonce ve fitku nechá a odcházíte dokonce s větší energií než jste přišli.

4. Kardio... Je to jako dotaz, zda se mazat krémem na celulitidu nebo jít cvičit, když nechci ďolíčky na stehnech. Kombinace obojího, zní odpověď. Nemusíte běhat, chodíte běžně, můžete to navýšit. Jen to podpoří náš záměr. Ale bez cvičení a stravy, bohužel. Jo, vyčistíte si hlavu, podpoříte srdíčko a krevní oběh. Pokud vydržíte u kardia hodinu, má to efekt. A pokud to chcete dělat chytře, postavíte to na posilování těla a stravě a kardio přidáte jako k balíčku s názvem Co vše pro svůj cíl mohu udělat. Jinak bez svaloviny efekt spalování omezujete pouze na momenty, kdy jste kardio vykonali. Kdy ne, tělo bez svaloviny prostě nespaluje. A kardiem opravdu svalovinu na celém těle nevytvoříte. Ba naopak. O její část při něm přicházíte. No a to nemluvím o vnitřních svalech, které vaše tělo mají držet pohromadě. PRO PEVNÉ PÁNEVNÍ DNO proti úniku moči, PROTI BOLESTI KYČLÍ A KOLEN a mj.PROTI BOLESTI BEDER, tak typické pro běžce.

5. No a jsme u pátého bodu a s ním velmi populárním kruháčům. Nejsou žádnou novinkou a v různých modifikacích se provozují dnes na každém rohu. Jejich sestavení se podřizuje levelu skupiny, která se sešla. Pokud jste začátečník, smiřte se s tím, že vaše provedení cviků sice správné určitě nebude, na to tam není prostě čas a prostor. Nepřišli jste na individuál, pokud ale chytnete kruháč o snazším levelu, nemuseli byste si extrémně ublížit. Ale ani svalovou hmotu tu tím pádem nečekejte. Na to kruháče sestaveny mimochodem z principu věci nejsou. Takže na nedávný dotaz slečny, zda se na něm lze vyrobit forma na bikini fitness, odpověď zní NE. Kruháč se běžně dnes zařazuje ale do tréninků i ve fitku, kde je SESTAVEN PŘÍMO VÁM NA TĚLO...

 

Dalšími body se budu zaobírat v blízké době, ať nejsme zahlceni:)

Tudíž se na Vás opět těším a přeji krásné dny bez bolesti a o pozitivních myšlenkách. Jana:)

 

 

MÍT SE RÁD


CO TAKHLE MÍT RÁD SÁM SEBE?

Jako osobní trenér více než 10 let vidím, jak se styl pohybu vyvíjí společností a jak které trendy průběžně slaví úspěchy jako novinky. Co ale u nás přetrvává léta, jakoby třeba fitka ve většině lidí budila představu, že obézní tam tak nějak nepasují.
Vlastně jakto, že to tak vzniklo? Že se tam pohybují lidé s hezkými těly a obézní, že by nepotřebovali zpevnit a pracovat na své svalovině?
Jasně, prvotně se musí zbavovat tuku, ale svalovina reaguje na vhodný pohyb a u „spalovacího“ režimu to lze zárověň nastavit také.

CO TAKHLE MÍT RÁD SÁM SEBE?

Co mě ale zaráží je jedna věc... Plno klientů, co mi chodí z řad běžných profesí, necítí své tělo. Mívá k němu i nehezký vztah. Ošklivě s ním mluví. Přitom, jsou to oni, kteří ho takto léta tvarují. Nemluvím o zamilovanosti do sebe a posedlosti tělem, ale o tom vztahu s ním.

FITNESS NENÍ AEROBIC, NENÍ TO O DÁVÁNÍ ČÍNEK NAHORU DOLŮ. JE TO O TOM, CÍTIT SVAL JAK FUNGUJE, ZNÁT, JAK MÁ BÝT CÍTIT A CO DOKÁŽE.

Aerobní aktivity na tom stavíte. Všechny kruháče, tréninky profesionálních sportovců, tanec, veškerý pohyb těla, má vycházet teprve z toho, co cítíte... ☝️☝️☝️
A NA TOM SE SVÝMI KLIENTY PRACUJEME.

U obézních lidí mě zaráží, kde se ztratil ten pocit z těla. Dobře, rozumím, vase sebeláska dostala asi někdy na frak, že vaše sebehodnocení není třeba vysoké, že jste mysleli spíš na povinnosti, jiné potřeby, potřeby rodiny... Ale s tím lze přeci vždy začít něco dělat.

Zajímavostí třeba je, co jsem si v životě všimla, obézní lidé často dost hodnotí zevnějšek svého partnera. Mnoho z nich by vůbec nechtělo vedle sebe obézního, neupraveného, bez nějaké sebedisciplíny.

Jakto, že je to ale nepřiměje u sebe samotných. ZAČÍT PRVNÍM KROKEM, ZAČÍT CÍTIT SAMI SEBE, CO DĚLÁME, JAK A JAK SE U TOHO MŮŽEME CÍTIT ČASEM I HEZKY.

U OBÉZNÍCH NEPŘIJDE VELKÝ VÝSLEDEK HNED. TAKY JSTE SI TO LÉTA STAVĚLI...
ALE Z MÉHO POHLEDU VŽDY STOJÍ ZA TO UDĚLAT TEN PRVNÍ KROK K NĚČEMU NOVÉMU. A OD PRVNÍHO TRÉNINKU SI ZAČÍT UŽÍVAT VŠEHO NOVÉHO.

S POZDRAVEM JANA

 

 

FITNESS DANCE


Jako fitness trenér a cvičitel zdravotního cvičení pracuji už plno let. Nechodí do mých tréninků jen ženy, toužící po fitness figuře a naposilovaných nohách. Spíš bych řekla, že chtějí mít nohy a postavy jako tanečnice. To samé jejich pružnost. Ale tak jako tanečnice mají drilem natrénované tělo z tance, musí stejně tak o sebe pečovat zdravým posilováním. Jinak snadno dochází k úrazům.

I běžná žena může mít tréninky tanečníků a k tomu jsou prvky z fitness dance skvělým doplňkem. FITNESS DANCE - tělo jako fungující celek, ohebné, pružné a posílené.

Průběžně chystáme půldenní semináře (kromě našich soukromých tréninků). V případě zájmu tedy neváhejte napsat. Jde tu o POHYB, ZDRAVÉ TĚLO, STRAVU, PSYCHOLOGII A KRÁSU :).

"ŽIJETE JENOM JEDNOU. TAK BY TO MĚLA BÝT ZÁBAVA." Coco Chanel.

 

 

CHYBÍ VÁM HNACÍ SÍLA?

Dnes nechci psát o tom, jak je cvičení, pohyb a zdravý životní styl dobrý. To je věc jasná. Dnes chci psát o tom, co když schází hnací síla. Do pohybu, do práce, do vztahů. Když prostě chybí to nadšení, elán a energie.

 

Patrně všichni známe v životě již pocit marnosti, únavy, depky. Prožili jsme si tyto stavy už ve škole i s prvními láskami. Postupem času a věku i pocity vyhoření. Beznaděj, zda jdu správnou cestou. Zda vytrvat nebo odejít. Je to téma obsáhlé a samozřejmě nelze říct tak ani tak zde, když vás neznám a neznám vaši situaci.

 

Jedno je mi ale jasné. Mám klienty ve věku 12 - 58 let. Já již čtyřicítku také oslavila. A řeknu vám jedno... POKUD CHCETE NĚCO DĚLAT A TAK, ABY SE VÁM DAŘILO A MĚLI JSTE Z TOHO RADOST, MUSÍTE NA TO MÍT DOSTATEK HNACÍ SÍLY. Jinak vám garantuji, že výsledek, který z toho pocítíte, bude jen únava, patrně sebelítost a pocit, že se všechno a všichni obrací úplně jiným směrem, než chcete vy.

 

Zažili jste jistě už pocit, že jde všechno krásně lehce, daří se vám, cítíte se jako dítě štěstěny, král, královna. A ani jste pro to nemuseli extra moc udělat. GRATULUJI VÁM :) Pokud je tomu tak stále, asi číst o hnací síle nepotřebujete. Anebo právě naopak. A pokud jste v situaci, kdy vám hnací síla došla, čtěte dál. Pokud se vám totiž zdá, že situace je velmi vážná a není z ní jen tak východiska nebo se točíte v kruhu pocitu, kdy jste na dně, věřte, že to nemusí být konec. John Lennon řekl: " NA KONCI VŠE DOBŘE DOPADNE. A JESTLI TO DOBŘE NEDOPADLO, TAK TO POTOM JEŠTĚ NENÍ KONEC." Čekáte, že vám řeknu, ať počkáte a třeba se něco samo změní? Že máte čekat v nečinnosti do důchodu nebo než si pro vás přijde zubatá??? Sakra...Víte, co si pod tím já ale představím a co vám teď na to řeknu? PRD čekat, ALE Že jste asi ještě nevyčerpali všechny možnosti! A nebo, že jste k tomu ještě v hlavince nezaujali správnej postoj.

 

Jsou trenéři a poradci, kteří říkají, že nechtějí změny po klientech hned. JÁ TY ZMĚNY PO KLIENTECH HNED CHCI. Jen záleží na tom jaké a jak velké. Změny v čem? No ve všem! Na co také čekat? Na motivaci, která bude pořád s vámí? Na tu energii, která vás jako pohltí? Na euforii, ve které budete do konce života??? Tak to vám přičarovat neumím. Kdo může být ale pořád s vámi, jsem já. Člověk má vybírat lidi kolem sebe důkladně. Tvoří i vás, podporují ve vás buď dobré úmysly nebo provokují vaše démony. Já se tím řídím již dlouho a obklopuji se lidmi v pohodě, z kterých mám pocit pozitivismu a těmi, se kterými si máme co předávat. Pokud je vám někdo inspirací a to v čemkoliv, berte si z něco to nejlepší co můžete. Pokud jde o motivaci a změny, mohou mít podobu velkých setkání s lidmi podobného typu nebo cíle, co máte vy. Ale můžu vám podepsat jedno. JEN ČÁST UMÍ VŠE VYUŽÍT A UPLATNIT VE SVÉM ŽIVOTĚ. OSTATNÍ BUDOU HLEDAT DÁL. A totiž ta část, která nakonec jde za svým, je ta, která pochopila, že na malých věcech od rána do večera a od večera do rána sakra nejvíc záleží. Může to být řečník americký, český, čínský, ale pokud nezačnete malými kroky teď hned, nebude zase nic. Myslíte, že trenér nebo kouč přijde do práce a z fleku začne makat, buzerovat k výsledkům aniž by se na to dopředu připravil? Tak to je jeden z omylů. Podívejte, kdo pracuje s lidmi, NEMŮŽE! NEMŮŽE! NEMŮŽE PROSTĚ CHODIT DO PRÁCE S LIDMI NEPŘIPRAVEN A JEN TAK! Bože, to je jako kdybyste přišli před plný sál a tam teprv vymýšleli, co budete říkat. 

 

A to je jedna z podstatných životních věcí, drazí. Může vám být jedno, zda budete vařit z vody, v jaké přijdete náladě, jak můžete pomoct, jestli se uživíte nebo ne a jestli vás nas.re kdokoliv bude chtít. Můžete se odvolávat na souhru blbých okolností. A nebo také můžete trénovat svou hlavu, organismus, výkon a tělo tak, aby fungovalo s pořádným efektem a VÝSLEDEK VAŠÍ PRÁCE BYL SKVĚLÝ. Co to znamená? Od večera a uléhání jsou dobré určité rituály. Během noci, hned po probuzení, cestou do práce, z práce, v práci, po práci, v rámci volnočasových aktivit, v rámci práce se svým tělem, před spaním. Kdo řekne, že člověk pečující zdravě o své tělo je povrchní, tak nepochopil dobře, jestli bude moct žít ve svém domě šťastný, když bude mít tělo nemocné. A já vám přeji šťastný domov i šťastné tělo. Jsou lidé, kteří obdrží můj plán výživy a jsou zklamaní, že tam nenajdou grafy, porovnání jeho situace se zbytkem civilizace a chtěli by zázrak. Poskytuji jim spolupráci, kdy mě mají na telefonu, na SMS, na mailu prakticky ihned, jak mohu. Ráda jim kdykoliv sdílím to, jak změny fungují a probírám s nimi, co konkrétního udělat hned jinak. Ráda jim věnuji svůj čas a práce s nimi, je mým posláním. Jen někteří však dokážou té situace využít. 

 

Říkej tomu čakry, meridiány, stagnující energie. Jen pohyb a správné rozhýbání těla ji dokáží znova obnovit. Jen správné myšlenky, rituály jako kotvy, kterých se držet a tvorba, neboli něco pro to dělat.

 

Hodiny individuálních cvičení, poradenství osobní i na dálku, víkendy - PRO NOVOU HNACÍ SÍLU.

 

KRÁSNÝ DEN, JANA :)

 

 

 

 

KLÍČEM ÚSPĚCHU JE MOTIVACE!!!
Ale kde ji vždy vzít?
Několik kroků, ať víte jak na to.....
...
Správná motivace
je přesná, konkrétní, změřitelná představa, jak má vypadat výsledek -
ALE S HLUBŠÍM ZÁBĚREM.... PROČ???
Přenesete přání z vnější motivace o pouhé změně postavy, na motivaci vnitřní, na to, proč to skutečně chcete, např.:
- abych se dobře cítila,
- chci posilovat, abych lépe zvládla denní úkoly,
- nestydět se v plavkách,
- nebýt naštvaná při nákupech, že mi není něco, co se mi líbí atd.....
SE SILNOU MOTIVACÍ CELÝ PROCES ZVLÁDNETE - neustále si jej připomínejte
a představujte a napište si to někam na oči. A hlavně,
ZAČNĚTE PRO TO NĚCO DĚLAT!
Špatná motivace
- zhubnu do svatebních šatů, do narozeninové párty - podaří se vám to, ale co potom? Udrží se úspěch, nebo přijde JO-JO?
- až zhubnu, najdu si přítele nebo ať se partnerovi líbím - ve slabé chvilce si řeknete - "musím mě mít rád takovou, jaká jsem". O.K. pravda, ale
HUBNETE, ŽE TO CHCETE PŘECE VY!!!!
Nejde jen o to, být štíhlá, ale být FIT do práce, do toho leccos s rodinou aktivně podniknout a cítit se u toho dobře, na přípravu k mateřství, do těhotenství
a pak i na chvíle, kdy budete běhat za malým hyperaktivním dítkem.
Mimochodem, pokud jsou malé děti hodně aktivní a vy je z vlastní pohodlnosti nutíte neustále jen sedět a být v klidu, ZAKLÁDÁTE JIM DO BUDOUCNA NA SLUŠNÉ PSYCHICKÉ PROBLÉMY!

TAKŽE KONKRÉTNĚ:
- URČETE SI PLÁN po kratších obdobích a stanovte si odměny,
- NEVOLTE NESMYSLY, ale proveditelné věci,
- SEZNAM STANOVTE PO TÝDNECH, a max.na 2 měsíce dopředu a přidávejte další
položky,
- HOTOVÝ SEZNAM DEJTE NA OČI A KONTROLUJTE
Překážky
- nejde to ihned a rychle - každý jsme jiný a stylem tréninku a jídelníčku se upraví
program, aby vám pasoval,
- stereotyp - stále stejné cvičení - DOBRÝ TRENÉR vám jistě tréninky pestré dělat
bude. Jíte stále stejně? Najděte si jiné recepty, ale nepolevujte.
NEZAPOMEŇTE NA MOTIVACI!!!
- nedostatek podpory od okolí - nepřející kamarádky nebo maminky, co to myslí
dobře - věčné řeči,"proč ty chceš hubnout" a že "hubnutí je nesmysl"
TO NEPOSLOUCHEJTE!!!
JDE O TO, CO CHCETE VY A ZDRAVÝ ŽIVOTNÍ STYL MÁ VELKÝ VÝZNAM A PŘÍNOS -
A PO ČASE VÁM TO ANI NEPŘIJDE A BUDETE SE CÍTIT SKVĚLE A BUDETE ŠŤASTNÍ
ZA TO, JAKÝ ŽIVOT VEDETE.
A TO PŘECE STOJÍ ZA TO !!!! :)

 

 

 


JAK NA HEZKÉ TĚLO 

Co je hezké tělo, to nechám na každém z nás, co se mu líbí a co si pod tím představuje.

Ale obrací se na mě klienti a klientky jako na osobní trenérku a ti mají představu o hezkém těle, jako o těle pěkně tvarovaném, souměrném, dobře fungujícím a nepřetékajícím velkými tukovými zásobami.

V tomto duchu se také pokusím vypsat pár rad a osobních názorů, týkajících se cest, jak takového těla dosáhnout.

Je dobré nespojovat vše najednou do jednoho popisu, když se jedná o vícero postupů, byť spolu souvisí.

Jedna věc je zpevnit, narovnat a poprotahovat tělo tak, aby nevznikaly, či se neprohlubovaly dysbalance mezi ochablými a posílenými částmi těla. Dobrý trenér vám provede diagnostiku pohybového aparátu, kdy různými svalovými testy, cviky a pohledem zjistí, na co se trénink musí v první řadě zaměřit, aby se vám tělo srovnalo. A na tom se dá pak dál stavět i posilování, kdy začnete svalovinu nabírat.

Další věcí je osekávání od tukových polštářů, aby také odvedená práce na svalech byla vidět

a neskrývali jste ji pod něčím klepavým.

K tomu velmi ráda zařazuji do tréninků kruhové tréninky, ale jedná se také samozřejmě o ty známé kardio aktivity.

Proč nedoporučím pouze kardio na spalování tuků bez tréninku, není jen z důvodu, že jsem trenér přes posilování. Ale jednak proto, že svaly jsou také známí požírači tuku a také protože bez posilování prostě tělo stejnoměrně posílené nebude.

Samozřejmě za předpokladu, že se cvičí správně a každému stylem, který je vhodný. A nezáleží na tom, zda jde o posilování na strojích, s jednoručkami, jiným načiním či vlastní vahou. Osobně jsem moc ráda, že v našem fitku můžu se svými klienty využít různých typů posilování, i zrcadlového sálu pro cviky s vahou vlastního těla a strečink.

Kardio je tedy i u mě součástí tréninků všech, kteří se záměrem spalování tuků za mnou chodí.

Je výbornou kombinací navázat na sebe trénink posilovací a cardio do jedné jednotky.

Zde by mi samozřejmě oponovali ti, kteří mají budování svalové hmoty na prvním místě.

Ti by volili styl rozdělení do dvou jednotek - např.ráno cardio a odpoledne či navečer posilování.

I to je samozřejmě skvělý styl! Kdo chce, může to rozdělit i takto.

Měla jsem na mysli ale tu výhodu spojení dohromady, že tělo je přednastaveno po posilovacím tréninku k rychlejšímu spalování tuku na kardiu.

Dá se ale také zařazovat před posilováním - i to má své výhody. Ale o tom se zase rozepíši příště - jako i o tom, jaké aktivity zvolit, jak dlouhé, v jakém tempu, zda tempo měnit, zda předtím jíst a co při tom pít. A proč bych doporučila plno lidem neběhat a sami by poznali, že menší námaha je paradoxně přivede k jejich cíli.

A mimochodem, není to jen o dřině, ale nezapomínejte vracet tělu to, co po něm chcete - relaxujte, pořádně spěte a pokuste se o - NO STRESS ;) Jana

 

 

PRUŽNÉ TĚLO PRUŽNOU MYSL ZNAČÍ

Přesto, že hodně lidí má nás fitkaře zaškatulkované jako lidi, omezující se na růst svalů a povrchní posuzování ostatních jen dle tělesných parametrů - tak jako ve všem ostatním, i tady se najdou lidé různí. A rozhodně jich je dost, co ví, že to není jen o slupce, ale že vše souvisí se vším.
Holistický přístup, aneb že tělo působí na psychiku a nemoci a naopak já rozhodně nepodceňuji.
Posílení svalů je o jejich dobré funkci, koordinaci pohybů a celkovém využití v životě ke zdravému pohybu. Ale stejně důležitý je i STREČINK - protahování. 
Pokud se budeme držet západních myšlenek, tak jakékoliv zkrácení svalu nám bude jistě blokovat možnost posílení jiného. Časem zkrácené svaly, upínající se na kost, ji posunou mírně mimo kloubní jamku a je zaděláno na artrozu.
Pokud to vezmu z východní strany, neprůchodné meridiány nedostatečně stimulované pohybem a protahováním, způsobí stagnaci energie a dochází ke zdravotním problémům. Nebo naopak zdravotní problémy meridiány zablokují.
Západní a východní medicína hovoří v mnoha případech o tomtéž a záleží na každém, čemu je nakloněn.
Já ve své praxi trenéra vedu aktivní střečink při každém tréninku a klient tak své tělo připraví na zátěž, minimalizuje 
možnost úrazu a zvyšuje si či udržuje pohyblivost kloubů.
Z předchozí praxe maséra a terapeuta využívám strečink pasivní, kdy klient vědomě žádné cviky neprovádí 
a já manipuluji s jeho tělem sama. 
Těmito cviky se ovlivňuje nejen pohyblivost, která souvisí s psychikou - energie nikde nestagnuje a klient se cítí uvolněný, ale ovlivňují se pozitivně i jeho vnitřní orgány. Kombinace s rozpouštěním zatuhlin pak zaručí zdravý energetický tok a větší tělesný komfort člověka.
Výběrem cviků a terapeutickou masáží se lze zaměřit cíleně na konkrétní problémy fyzické i duševní.

Takže protahujte - aktivně, pasivně, dynamicky, postizometricky..... zkrátka, ať jste pěkně pružní - tělem i myslí:)

 

 

JAK NA VŮLI A JAK SI JI ZBYTEČNÝMI NERVY NEOSLABOVAT...

1. Víte, co chcete? Jednou mi přišla do tréninku paní. Dospělá, o něco starší než já. Přišla na doporučení jiné mojí spokojené klientky. Na prvním tréninku vidím, jakého typu cvičení máme volit a že budeme postupovat pomalu. Při zhruba třetím tréninku mi klientka říká: "Mně to moc baví, tomu jsem ani nevěřila, než jsem sem poprvé šla. Ale kamarádky mi říkají, že mě posilovna nemůže bavit a že to vůbec nevidí na dlouho. Tak nevím." Chodí dál několik měsíců :) Ale mně v tu chvíli došlo, jak zbytečné je poslouchat ostatní a jak brzdící je, na ně dát. Gór, když ji to baví, jak sama řekla...Vyberte si - ANO NE a ujistěte se, zda to nejsou jen zkoušky vaší vůle. Možná to uvítáte, že vás někdo zrazuje. Ale vy jste něco chtěli a ten cíl je dobré mít na paměti.

2. Dobrý je mít parťáka. Správný vám pomůže vaši vůli posilovat.

3. Pokud máte pocit, že se vám nedaří a chce se vám buď smát nebo brečet, volte prostě to první. Jak se říká, můžeš si plánovat, co chceš a ten nahoře se směje. Tak to je. A přesto furt to samé, co říkám a lezu s tím na nervy. S úsměvem jde všechno líp. Někdy je dobré se zamyslet, že by mohlo být skutečně mnohem mnohem hůře.

4. Výsledky své snahy si prostě měřte. Všechno se dá objektivně posoudit. Kila, cm, foto ukáže změnu... A od toho si pravdivě řekněte, jak se vám to daří. Upřímně si přiznejte, kde máte rezervy, ať můžete udělat změny v plánu. Ne se na to vykašlat a zas jen lamentovat.

5. Pusťte se do jedné věci a pořádně. Pokud do více, přijměte s tím i fakt, že třeba vše nepůjde třeba na jedničku. Ale ono o to ani v podstatě v životě většinou nejde. 

6. Nevytahujte pořád minulost. Čo bolo, to bolo... Jsou to někdy trpké neúspěchy, ale dejte pokoj s tím je donekonečna pořád rozebírat. Proč by se to nyní nemohlo povést? Změňte přístup! Když si budete pořáad opakovat, že za nic nestojíte, maximálně si to skutečně opět přivodíte.

7. Ani Řím nebyl postaven za den. Vše chce svůj čas a zázraky se dějí málokdy. I velká cesta začíná malými kroky.

8. Nikdy se nebudete libit všem. Ale o to přeci nejde! Jde o vás a pokud někdo chce říkat své názory, můžete je vyslechnout (nebo ani to ne), ale ne vždy je dobré podle nich jednat. 

9. Nebuďte posedlí. Je fajn mít cíle a proto tu mluvíme o vůli, ale život se má také žít. Vše obětovat pro jeden cíl - zvažte, zda vám to za to stojí. Většinou se dá plno věcí propojit. Cvičení, strava, rodina, práce... Vše se dá. Ale hlavně - ŽIVOT SE MÁ ŽÍT A NE PŘEŽÍT :)

Blog